Praėjusį trečiadienį Mažeikių muziejuje vyko „Vaikų bibliotekėlių“ dovanojimo šventė rajono mokykloms, darželiams, bibliotekoms bei kitoms įstaigoms, dirbančioms su vaikais, kurią surengė Labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“.
Keliauja per Lietuvą
Renginio metu labdaros ir paramos fondo „Švieskime vaikus“ vykdomą veiklą pristatė fondo steigėjas Ramūnas Karbauskis. Pasak jo, jis kartu su dainininku, aktoriumi Andriumi Mamontovu, su kuriuo įkūrė fondą, keliauja per Lietuvą, lankosi savivaldybėse ir dovanoja knygas. „Jau aplankėme per 40 savivaldybių ir tikrai pabuvosime visose savivaldybėse, nes visur yra vaikų, – sakė R. Karbauskis. – Tai, ką mes su Andriumi Mamontovu bandome daryti, tai išspręsti vieną didžiausių problemą – padėti jums, padėti visiems mums pakeisti vaikų požiūrį į knygą, kad mūsų vaikai vėl norėtų skaityti ir norėtų skaityti dėl to, kad knygos geros, kad jų turinys toks, jog gundo vaiką norėti skaityti.“
Svečio teigimu, atvežtos knygos yra pirma siunta, tokių siuntų bus atvežama kasmet ir tai, pasak R. Karbauskio, tęsis artimiausius 10–15 metų: „Aš neprižadu kiekvieną kartą jų pats atvežti, bet jos tikrai pas jus atkeliaus. Čia nėra taip sau knygos, tai „Vaikų bibliotekėlė“, kiekvienais metais bus išleidžiama 10–15, jos bus atvežamos jums. Spausdinamas jau šių metų rinkinys, kuris pasieks jus kitų metų pirmam pusmety, stengsimės, kad tai įvyktų kuo greičiau.“
Įsteigė Nacionalinę premiją
Fondo įkūrėjas pasidžiaugė, jog fondo veiklą pradėjo nuo Nacionalinės premijos įsteigimo, kad, pasak R. Karbauskio, rašytojai ir poetai, rašantys vaikams, turėtų tam tikrą paskatą tai daryti: „Džiaugiuosi, kad pirmoji Nacionalinė premija, kuri buvo įteikta Naisiuose, prieš 2 metus, sulaukė 144 knygų. 124 autoriai pateikė savo rankraščius. Dar labiau džiugina tai, kad trys iš mūsų Nacionalinės premijos knygų tapo praėjusių metų geriausių lietuviškų vaikiškų knygų penketuko dalimi. Kai buvo paskelbtos tos knygos, kilo sambrūzdis tuose rajonuose, kuriuose nebuvau buvęs, nes šitų knygų negalima nusipirkti, jos tik dovanojamos.“
Svečias dalijosi mintimis, jog, matyt, teisingą darbą daro, nes tai rodo ir išleistų knygų istorijos: „Knygą „Kalvėnų kaimo paslaptis“ gali turėti vaikai, jei dalyvavo mūsų skelbtuose konkursuose, piešė gandrus ir kiekvienas gavo ją dovanų. Ji išleista 35 tūkst. tiražu. Šitos knygos likimas toks, kad autorė ją parašė prieš trejetą metų, bandė spausdinti leidyklose, bet, kadangi autorė nežinoma, leidyklose pasakė, jog mūsų nedomina ši knyga. Praktiškai ji gulėjo stalčiuje ir vienintelis jos skaitytojas buvo autorės dukra. Būtų atsitikę taip, kad ši knyga niekada nebūtų išėjusi, jeigu nebūtų buvę Nacionalinės premijos. Autorė pateikė rankraštį komisijai. Nacionalinės premijos komisijos pirmininkas yra profesorius Kęstutis Urba, pagrindinis vaikų literatūros žinovas, komisijoje 9 žmonės, Andrius Mamontovas ir aš esame aštuntas ir devintas komisijos nariai, mes taip save vadiname, nes mes neskaitome visko, tik 10 pačių geriausių, kada skirstomi balai knygoms, mes prie tų balų prisidedame kaip lygiaverčiai komisijos nariai. Džiaugsmas, kad taip sutapo, jog ta knyga neabejotinai buvo geriausia. Autorė yra ne tik teksto, bet ir iliustracijų autorė. Ši knyga ir suaugusiems įdomi. Džiaugiuosi, kad ši knyga išėjo.“
R. Karbauskis džiaugėsi, jog išėjo ne tik ši knyga, bet ir kitos. Pasak jo, dauguma autorių, kurie laimi Nacionalinę premiją, beveik nežinomi, o kodėl laimi nežinomi, nes autoriai užkoduojami, jie nematomi, matomas tik tekstas. Ateina nauji autoriai, vaikams pateikiamos naujos knygos. Taip pat leidžiamos P. Mašioto knygos, kadangi jos naujai iliustruotos. Pasak fondo vadovo, iliustracijos yra didelė paskata skaityti.
Skaitymas turi būti privalomas
R. Karbauskis prisipažino, jog komisijos pirmininkui K. Urbai davė užduotį paruošti rekomenduojamų knygų sąrašą darželiams, nes, jo nuomone, vaikų darželiuose skaitymas turėtų būti privalomas: „Tikiuosi, kad tai atsitiks labai greitai. Manau, kad sutaps nuomonės. Kai kurios auklėtojos skaitote vaikams prieš miegą, tačiau susiduriate su problema, ką skaityti. Jeigu neskaitysime vaikams, kol jie dar nemoka skaityti, nėra ko tikėtis, kad jie skaitys, kai išmoks skaityti. Mūsų vaikai greičiau išmoksta dirbti kompiuteriais ir telefonais negu skaityti. Paradoksas. Santykis – kompiuteris, telefonas ir knyga – labai sunkiai sugyvenamas, dėl to tuos pamatus reikia dėti, kada reikia dėti.“
Kvietė kurti spektaklius
Svečias ne tik ragino skaityti knygas, bet ir dalyvauti įvairiuose rengiamuose konkursuose bei renginiuose. Pasak jo, konkursai „Vaikų Velykėlės“, „Pieškime gandrus“ ir kiti vyksta jau ne pirmus metus, o dabar kviečia dalyvauti festivalyje, skatinančiame skaityti: „Tai Mažųjų skaitytojų festivalis, jo idėja – rekomenduojamas vienas autorius, šiais metais Liolytė, jos pasakos ir siūloma statyti spektaklius iki 5 min. darželinukams ir 1-4 klasių mokiniams. Per teatrą, per spektaklius daug atrandama. Vaikai vaidina, spektaklis nufilmuojamas ir įkeliamas į internetą su visų vaidinusių vaikų sąrašu ir visi dalyviai gauna po tris geriausias lietuviškas knygas dovanų. Skatiname mokytojus ir auklėtojus taip pat knygomis. Konkursuose daug dalyvauja, o kai reikia statyti spektaklius, labai sumažėja dalyvaujančių. Turime rodyti pavyzdį jauniems mokytojams, kad jie suprastų, jog darbas nesibaigia pamokomis. Tai turėtų daryti valstybė, bet, kadangi valstybė nekreipia dėmesio, tai darome mes.“
Įteikė dovanas
R. Karbauskis kalbėjo ne tik apie knygas, bet ir apie nūdienos aktualijas: teatro svarbą, alkoholizmo įtaką visuomenei ir kitas.
Susitikimo pabaigoje svečias visiems dalyviams įteikė po knygų rinkinį, žadėjo ne kartą apsilankyti Mažeikiuose, atvežti Naisių teatro spektaklius ir kvietė apsilankyti Naisiuose.